JAVNA AKCIJA ZA PROMICANJE VOLONTERSTVA I PREVENCIJU NASILJA

25. studenog obilježavamo Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, koje je jedan od najraširenijih oblika kršenja ljudskih prava u svijetu. Tom prigodom organizirali smo javnu akciju, u kojoj su nam se pridružili policijski službenici PP Nova Gradiška i učenici Elektrotehničke i ekonomske škola Nova Gradiška.

Javna akcija organizirana je u sklopu programa Mreža podrške za žrtve i svjedoke kaznenih djela te projekata „Stop vršnjačkom nasilju lll“ i „Centar za volontiranje ll“.

Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama podsjeća nas na potrebu za okončanjem rodno uvjetovanog nasilja, a obilježavamo ga 25. studenog u spomen na sestre Mirabal, političke aktivistice iz Dominikanske Republike koje su brutalno ubijene 1960. godine. Procjenjuje se da gotovo svaka treća žena u svijetu doživi neki oblik nasilja tijekom svog života, koje uglavnom ostaje neprijavljeno zbog nekažnjivosti, šutnje, stigme i srama koji ga okružuju.

Osim podizanja svijesti o važnosti okončanja nasilja nad ženama, informirali smo građane i o važnosti prevencije vršnjačkog nasilja. Informativno pravni centar već treću godinu zaredom u suradnji s partnerskim školama provodi projekt „Stop vršnjačkom nasilju III“. Kroz projekt smo različitim aktivnostima radili na podizanju svijesti mladih o vrstama i oblicima nasilnog ponašanja, o rodno uvjetovanom nasilju i o nasilju na internetu. Nastojali smo osnažiti mlade za suprotstavljanje vršnjačkom nasilju te smo istovremeno radili i na osnaživanju roditelja i profesora za prepoznavanje nasilja.

U provođenju javne akcije pomogli su nam volonteri – učenici Elektrotehničke i ekonomske škole iz Nove Gradiške, uključeni u projekt „Centar za volontiranje II“. Cilj projekta je razvijanje i promoviranje volonterstva u lokalnoj zajednici kroz partnerstvo s jedinicama lokalne samouprave, školama i nadležnim uredima Hrvatskog zavoda za socijalni rad. Volontiranje je oblik rada u kojem pomažemo potrebitim osobama bez da smo za to plaćeni, dakle radimo to svojevoljno. Pomoći drugima je velika gesta kojom radimo  na sebi jer učimo nove vještine, rješavamo probleme, stječemo nova iskustva i poznanstva, a skupine u potrebi kojima je takva pomoć najpotrebnija su starije osobe i OSI. Ljudi koje upoznajemo za vrijeme volontiranja mogu nam postati bliski prijatelji, a iskustva koja se mogu steći i nove stvari koje se mogu naučiti su važne životne lekcije na koje se mladi mogu poslije oslanjati, bilo kroz studiranje ili zapošljavanje.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)